طرز تهیه دنده پلو خوشمزه و مجلسی + نکات طلایی

15:56 - 1400/01/22
امروز می خواهیم در سایت هاشور مگ با یک غذای خوشمزه مهمان دلهای شما می شویم.

مواد لازم:

طرز تهیه دنده پلو خوشمزه و مجلسی + نکات طلایی16

دنده بره

800 گرم

طرز تهیه دنده پلو خوشمزه و مجلسی + نکات طلایی3

برنج

4 پیمانه

طرز تهیه دنده پلو خوشمزه و مجلسی + نکات طلایی1

پیاز

2 عدد متوسط

طرز تهیه دنده پلو خوشمزه و مجلسی + نکات طلایی15

زردچوبه

به میزان لازم

طرز تهیه دنده پلو خوشمزه و مجلسی + نکات طلایی19

نمک و فلفل

به میزان لازم

طرز تهیه دنده پلو خوشمزه و مجلسی + نکات طلایی20

آبلیمو

به مقدار لازم

طرز تهیه دنده پلو خوشمزه و مجلسی + نکات طلایی20

زعفران دمکرده

به میزان لازم

طرز تهیه دنده پلو خوشمزه و مجلسی + نکات طلایی18

زیره

به میزان لازم مخصوص پلو

طرز تهیه دنده پلو خوشمزه و مجلسی + نکات طلایی0

رب انار

2 قاشق غذاخوری

طرز تهیه دنده پلو خوشمزه و مجلسی + نکات طلایی9

کره

به مقدار لازم

طرز تهیه دنده پلو خوشمزه و مجلسی + نکات طلایی19

روغن

به مقدار لازم

طرز تهیه دنده پلو خوشمزه و مجلسی + نکات طلایی17

آب جوش

به اندازه کافی

طرز تهیه و دستور پخت:

سلامی مجدد خدمت تک تک کدبانو های عزیز و عاشق آشپزی دارم. امروز می خواهم با یک غذای خوشمزه دیگر مهمان دلهای شما شوم. میخواهم دنده پلو این غذای لذیذ و بسیار پرطرفدار را به شما با جزئیات آموزش دهم. دنده پلو یکی از غذا های اصیل و محلی خطه کرد نشین ایران عزیزمان است. به عبارتی دیگر یکی از غذا های به نام و محبوب ایلام است که هم بسیار خوشمزه است و هم پخت آسانی دارد. فقط کافی است آن را کمی با دقت تهیه کرده و اندکی هم عشق و علاقه چاشنی آن کنید. اگر نام و آوازه دنده پلو به گوشتان خورده با من در این بخش از دستور آشپزی همراه باشید تا مرحله به مرحله تهیه این غذای مخصوص کردی را با ریز به ریز جزئیات به شما آموزش دهم.

مرحله اول تهیه دنده پلو:

در مرحله اول تهیه دنده پلو باید به یک قصابی حرفه ای رفت و از قصاب بخواهید دنده های خوبی را که حاوی گوشت نرم و چرب است را به شما دهد تا هنگام خوردن لذت کافی را از آن ببرید بعد دنده ها را از یک شب قبل تر با ادویه هایی نظیر نمک، فلفل، زردچوبه، پیاز خرد شده و مقداری آبلیمو طعم دار کنید اگر در ظرف در دار این مواد را خواباندید درب ظرف را بگذارید اما اگر ظرف درب نداشت با سلفون روی آن را کامل به پوشانید و بگذارید در یخچال تا مواد به خورد دنده ها برود و آن را خوش طعم تر کند. برنج را حدود 1الی 2 ساعت در آب و نمک خیس دهید اینکار باعث می شود که مقدار برنج افزایش یابد و هنگام پخت هم برنج به خوبی درست و به اندازه کافی هم قد بکشد رعایت این نکات باعث می شود غذای خوش طعم تری داشته باشید.

طرز تهیه دنده پلو خوشمزه و مجلسی + نکات طلایی8

مرحله دوم تهیه دنده پلو:

در مرحله دوم تهیه دنده پلو، دنده هایی که از شب قبل با مواد و ادویه ها مزه دار کردید را از یخچال خارج کنید و پیاز ها را از روی آن کامل بردارید. بعد کف تابه را با برس چرب کنید. دنده های گوسفندی به دلیل چرب زیادی که دارند دیگر لزومی ندارد از روغن زیاد استفاده کنید. بعد اینکه تابه را کمی چرب کردید دنده ها را از قسمت چربی در تابه گذاشته و روی شعله گاز با حرارت خیلی کم بگذارید تا آنها با همین حرارت و با چربی خود دنده ها به آرامی بپزند و سرخ شوند. گوشت دنده یکی از خوشمزه ترین بخش های گوشت گوسفندی به شمار می آید. گوشت این قسمت نرم، پر چرب، ترد و فوق العاده خوشمزه می باشد.

طرز تهیه دنده پلو خوشمزه و مجلسی + نکات طلایی2

مرحله سوم تهیه دنده پلو:

در مرحله سوم تهیه دنده پلو نوبت به پخت برنج می رسد. بعد از حدود یک ساعت که از پخت دنده ها گذشت، در یک قابلمه مقداری آب بریزید و بگذارید روی حرارت تا به جوش بیاید. برنج را که قبلا در آب خیس دادید را خالی کنید و در قابلمه آب جوش بریزید. چند بار برنج را به آرامی هم بزنید و منتظر بمانید تا برنج نیز به جوش آید. بعد که کف برنج به سطح آمد را با یک ملاقه بگیرید. از آنجایی که برنج به مدت زیادی قرار است روی حرارت بماند بهتر است کمی زنده تر برنج را بردارید تا در آخر برنج شل و شفته نداشته باشید. کمی که از پخت برنج گذشت کمی برنج برداشته و با ناخن از وسط به دو نیم کنید. اگر وسط آن سفت و به مقدار یک نقطه خام بود زمان آبکش کردن برنج رسیده است. برنج را در صافی آبکش بریزید و روی آن آب بریزید تا دانه های برنج قد کشیده و به هم نچسبند.

تا اینجای کار و بعد از آبکشی برنج را کنار گذاشته و در یک تابه دیگر مقدار خیلی کم کره ریخته و مقداری رب انار ترش بریزید و دنده ها را سرخ کنید بعد کف قابلمه بچینید این کار هم به زیبا و براق شدن دنده ها کمک می کند باعث خوشمزه تر شدن دنده پلو هم می شود. مقداری پیاز را به همراه مقداری روغن سرخ کنید تا سبک و نرم شوند رنگ ان طلایی شود، پیاز داغ را کنار بگذارید. بعد از اینکه دنده ها را کف قابلمه چیدید نیمی از برنج آبکش شده را به آرامی روی دنده ها بریزید بعد مقداری زیره پلویی و پیاز داغی که از قبل آماده کردید را روی برنج پخش کنید و بقیه برنج را بریزید. در قابلمه را دم کنی بزارید و منتظر بمانید دنده پلو تقریبا به مدت زمان 1 ساعت بپزد و برنج آن به خوبی دم بکشد. می توانید به پلو در صورت تمایل زعفران اضافه کنید تا پلو خوش رنگ تر و خوش طعم تری داشته باشید. دنده پلو آماده است آن را در ظرفی که می خواهید خود سرو کنید و با سبزی و ماست تازه میل کنید نوش جان.

طرز تهیه دنده پلو خوشمزه و مجلسی + نکات طلایی13

طرز تهیه دنده پلو خوشمزه و مجلسی + نکات طلایی6