طرز تهیه قابلی پلو افغانی + نکات ویژه سر آشپز

16:07 - 1400/01/22
قابلی پلو ازجمله غذاهای خوشمزه و خوش عطر و رنگ است که به افغانستان و شهرکابل نسبت داده می شود.

مواد لازم:

طرز تهیه قابلی پلو افغانی + نکات ویژه سر آشپز19

گوشت گوسفندی

300 گرم

طرز تهیه قابلی پلو افغانی + نکات ویژه سر آشپز6

برنج

3 پیمانه

طرز تهیه قابلی پلو افغانی + نکات ویژه سر آشپز3

کشمش

1 پیمانه

طرز تهیه قابلی پلو افغانی + نکات ویژه سر آشپز19

هویچ

2 عدد

طرز تهیه قابلی پلو افغانی + نکات ویژه سر آشپز2

خلال بادام

1 قاشق غذاخوری

طرز تهیه قابلی پلو افغانی + نکات ویژه سر آشپز11

خلال پسته

1 قاشق غذاخوری

طرز تهیه قابلی پلو افغانی + نکات ویژه سر آشپز7

شکر

1 فنجان

طرز تهیه قابلی پلو افغانی + نکات ویژه سر آشپز8

پیاز

2 عدد

طرز تهیه قابلی پلو افغانی + نکات ویژه سر آشپز5

زعفران دمکرده

1 قاشق غذاخوری

طرز تهیه قابلی پلو افغانی + نکات ویژه سر آشپز16

نمک زردچوبه

مقدار کافی

طرز تهیه قابلی پلو افغانی + نکات ویژه سر آشپز8

پودر زیره

نصف قاشق چایخوری

طرز تهیه قابلی پلو افغانی + نکات ویژه سر آشپز16

پودر هل

1/2 قاشق چایخوری

طرز تهیه قابلی پلو افغانی + نکات ویژه سر آشپز18

رب گوجه فرنگی

1 قاشق غذاخوری

طرز تهیه قابلی پلو افغانی + نکات ویژه سر آشپز14

خلال پرتقال

2 قاشق غذاخوری

طرز تهیه و دستور پخت:

ازجمله غذاهای خوشمزه و خوش عطر ورنگ که به افغانستان و شهرکابل نسبت داده می شود و بسیار پرطرفدار در بین مردم افغان است، قابلی پلو و یا کابلی پلو است که در کشور ازبکستان و حتی ایران نیز درست می شود.این غذای خوشمزه و لذیذ به صورت مخلوط با برنج و باگو شت و هویچ و کشمش و خلال بادام و پسته قابل تهیه است و برای وعده غذایی ناهار و بخصوص مهمانی ها گزینه بسیار مناسبی است.

مرحله اول تهیه قابلی پلو:

ابتدا دو عدد پیاز متوسط را با اب می شوریم. پیاز را با چاقو پوست می کنیم. سپس آن را با چاقو به صورت ریز و نگینی خرد می کنیم. درون یک ماهی تابه یا قابلمه کمی روغن مایع می ریزیم و آن را روی شعله گاز قرار می دهیم. وقتی روغن داغ شد، پیاز خرد شده را به تابه اضافه می کنیم و کمی زرد چوبه نیز به پیاز می زینم و پیاز را در روغن تفت می دهیم تا نرم و طلایی و کم حجم و سبک شود.

مرحله دوم تهیه قابلی پلو:

سپس در این مرحله 300 گرم گوشت گوسفندی را با آب می شوریم. سپس با ساطور آن راروی تخته به صورت تکه ای و مکعبی به اندازه تقریبا 3 سانتی متری برش می زنیم.سپس گوشت خرد شده را به قابلمه پیاز داغها اضافه می کنیم و گوشت را با پیاز داغها تفت می دهیم تا رنگ گوشت تغییر کند.

مرحله سوم تهیه قابلی پلو:

بعد از تغییر رنگ گوشت 1 قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی را به گوشت اضافه می کنیم و باگوشت تفت می دهیم رب را آنقدر تفت می دهیم تا بوی خامی رب گرفته شود. بعد از اضافه کردن رب هل و زعفران دمکرده را به قابلمه گوشت و پیاز اضافه می کنیم و مواد را خوب باهم قاطی می کنیم. سپس 2 پیمانه آب جوش درون قابلمه می ریزیم و آن را روی شعله گاز قرار می دهیم و شعله گاز را کم می کنیم و درب قابلمه را می بندیم و اجازه می دهیم گوشت به آرامی روی شعله ملایم گاز بپزدیک ربع قبل از پخت کامل گوشت به آن نمک اضافه می کنیم.

مرحله چهارم تهیه قابلی پلو:

سپس در این مرحله هویچ ها را می شوریم و پوست می کنیم و به صورت خلال خیلی نازک می بریم و سپس در یک ماهی تابه 1 قاشق غذاخوری خلال بادام و پسته و 1 پیمانه کشمش را که از نیم ساعت قبل در آب خیس کرده بودیم همراه با هویچ خلال شده در روغن مایع در داخل یک ماهی تابه تفت می دهیم.

مرحله پنجم تهیه قابلی پلو:

سپس خلال پوست پرتقال را که قبلا آماده کرده بودیم (پوست پرتقال را می شوریم و با چاقو به صورت خلال های نازک می بریم سپس پوست آن را در آب جوش می گذاریم تا بجوشد، چند جوش که زد آن را آبکش می کنیم) در یک تابه با روغن پوست پرتقال را 5 دقیقه همراه با 1 فنجان شکر ، تفت می دهیم.

مرحله ششم تهیه قابلی پلو:

در این مرحله برنج را آماده می کنیم. به این صورت که برنج را که از قبل در آب و نمک خیس کرده بودیم آبکش می کنیم. سپس در یک قابلمه آب می ریزیم و وقتی آب آن جوش آمد نمک و روغن مایع داخل آب قابلمه می ریزیم و بعد برنج را به قابلمه اضافه می کنیم، وقتی برنج تقریبا پخت آن را آبکش می کنیم. سپس داخل یک قابلمه کمی روغن مایع می ریزیم و برنج آبکش شده را کف قابلمه می ریزیم سپس مقداری از گوشت را روی برنج می ریزیم و هویچ و خلال بادام و پسته و کشمش روی گوشت می ریزیم و کمی پودر زیره را روی مواد می ریزیم و دوباره برنج می ریزیم و این کار را ادامه می دهیم تا مواد ماتمام شوند. سپس درب قابلمه را می بندیم و قابلمه را روی گاز می گذاریم تا 1 ساعت منتظر می شویم تابرنج دم بکشد.

مرحله هفتم تهیه قابلی پلو:

بعد از دم کشیدن برنج آن را در دیس مناسب می کشیم و روی برنج را با زعفران دمکرده همراه می توانیم زعفرانی کنیم و همراه با به گوشت و خلال بادام و خلال پسته و پوست پرتقال و هویچ غذا را تزیین کنیم. این غذا برای وعده ناهار همراه با سالاد شیرازی و سبزی خوردن مناسب است.