افرادی که نباید واکسن کرونا بزنن!

10:00 - 1400/01/24
تزریق واکسن کرونا می تواند به جلوگیری از انتقال ویروس کرونا کمک بسیاری کند، اما موضوع مهم این است که تزریق واکسن برای چه افرادی ایمن و چه افرادی ممنوع است؟
افرادی-که-نباید-واکسن-

تزریق واکسن کرونا می تواند به جلوگیری از انتقال ویروس کرونا کمک بسیاری کند، اما موضوع مهم این است که تزریق واکسن برای چه افرادی ایمن و چه افرادی ممنوع است؟

واکسن کرونا برای چه افرادی ایمن و چه افرادی ممنوع است ؟

کووید 19 می تواند باعث ایجاد مشکلات و سختی های زیادی در افراد شود و گاهی اوقات نیز عامل مرگ انسان هاست. تا به حال هیچ راهی پیدا نشده که بفهمند کووید 19 چگونه روی انسان ها اثر می گذارد. اگر به کووید 19 مبتلا شدید، احتمال انتقال این بیماری به اعضای خانواده، دوستان و دیگر افراد دور و بر شما وجود خواهد داشت. تزریق واکسن کووید 19 می تواند به محافظت از سلامتی و جلوگیری از انتقال کووید 19 کمک کند زیرا خطر کرونا برای بعضی افراد به شدت بالاست و باید از آن پیشگیری کرد. در این بخش از بهداشت و سلامت به پاسخ برخی از سوالات مهم درباره ی واکسن کرونا پرداخته ایم.

افرادی که نباید واکسن کرونا تزریق کنند

سوال اینجاست که آیا افراد مبتلا به آلرژی می توانند واکسن کووید 19 تزریق کنند؟ بله اما دو استثنا وجود دارد و نباید واکسن دریافت کنند که شامل :

  • افرادی که واکنش های آلرژیک شدید یا آنافیلاکسی به هر جزئی از واکسن کووید 19 داشته باشند، نباید از این واکسن استفاده کنند.
  • مورد دوم افرادی با واکنش های آلرژیک شدید یا همان آنافیلاکسی به هر واکسن یا هر ماده تزریقی دیگر اعم از همه داروهای تزریقی دچار هستند، قبل از استفاده از این واکسن حتما باید با پزشک خود مشورت کنند و شرایط استفاده از واکسن را ارزیابی کنند.

اما به غیر از این دو مورد، افرادی که به هر گونه ماده غذایی، دارویی، خوراکی، لاتکس، حیوانات خانگی، حشرات یا محرک های محیطی حساسیت دارند، می توانند واکسن را بزنند و چنانچه این تزریق از لحاظ پزشک ایمن باشد، هیچ ممانعتی وجود ندارد.

افرادی که آلرژی های شدید دارند، بعد از واکسن حتما باید نیم ساعت تحت مراقبت باشند. زیرا اگر در این مدت هرگونه واکنش شدیدی در فرد ایجاد شود، پروتکل های امنیتی بیمارستان می تواند این واکنش های شدید را بهبود ببخشد.

افرادی که نباید واکسن کرونا بزنن!1

آیا خانم های باردار یا شیرده می توانند واکسن کووید 19 تزریق کنند ؟

احتمالا خانم های باردار یا شیرده هم می توانند از واکسن کووید 19 استفاده کنند. سازمان های جهانی بر این عقیده هستند که واکسن کووید 19 نباید برای خانم های باردار یا شیرده ممنوع باشد. البته اطلاعات محدودی در مورد امنیت واکسن های کووید 19 برای خانم های باردار در دسترس است.

خانم های بارداری که در معرض خطر بالای بیماری های شدیدی مثل کووید 19 هستند و ممکن است که به این بیماری دچار شوند که روی نتیجه بارداری آن ها تاثیر مخرب بگذارد، یا خانم های بارداری که شاغل هستند و خطر ابتلا به عفونت کووید 19 در آن ها بالاست، حتماً باید قبل از تزریق با درمانگر خود در مورد مزایا و معایب واکسن کووید 19 صحبت کنند.

تا به اکنون هیچ اطلاعات کاملی در مورد امنیت واکسن کووید 19 برای خانم های شیرده یا واکسن های mRNA و اثر آن روی نوزادان و شیر مادران وجود ندارد.

اگر چه واکسن های mRNA برای نوزادان شیرده خطری ایجاد نمی کند اما هنوز اطلاعات به صورت کامل در دسترس نیست و مشخص نیست که آیا پادتن های مادر از طریق شیر به نوزاد می رسد یا خیر. پس خانم های شیرده همانند خانم های باردار قبل از استفاده از این واکسن، حتماً باید با درمانگر خود صحبت کنند.

افرادی که نباید واکسن کرونا بزنن!5

آیا واکسن کووید 19 برای افرادی که سیستم ایمنی سرکوب شده دارند، اثرگذار است ؟

هنوز در این مورد اطلاعات کافی وجود ندارد. افرادی که دچار بیماری های خود ایمنی هستند یا افرادی که سیستم ایمنی سرکوب شده دارند، معمولا گزینه خوبی برای واکسن محسوب می شوند. این افراد قبل از تزریق واکسن باید به طور کامل تحت مشاوره پزشکی قرار بگیرند تا مشخص شود که واکنش سیستم ایمنی آن ها در برابر واکسن چگونه است و آن ها باید چه اقداماتی را در پیش بگیرند؟

اگر هر گونه بیماری و مشکلات مربوط به سیستم ایمنی دارید یا به بیماری های خود ایمنی مبتلا هستید، می توانید با مشورت با پزشک درمانگر خود، در مورد فواید و خطرات واکسن تصمیم گیری کنید.

آیا کودکان می توانند واکسن کووید 19 تزریق کنند؟

هنوز نه! هیچ واکسنی به طور گسترده قبل از تست نشدن کامل و پشت سر گذاشتن آزمایشات برای کودکان، تولید نمی شود. واکسن های mRNA ای که هم اکنون برای کووید 19 در دسترس هستند، هم تحت مطالعه قرار نگرفتند و هنوز تاثیر آن ها برای نوجوانان زیر 16 سال مشخص نیست. واکسن های mRNA فایزر در اختیار افراد 16 سال به بالا قرار می گیرد و واکسن های mRNA مدرنا نیز مخصوص افراد 18 سال به بالاست.

افرادی که نباید واکسن کرونا بزنن!10

اگر افراد قبلاً به کرونا مبتلا شده باشند، نیازی به تزریق واکسن کووید 19 هست؟

افزایش تعداد پادتن هایی که می توانند با عفونت کووید 19 مبارزه کنند و برای بدن موثر واقع شوند، هنوز در دست مطالعه هستند. اگر این پادتن ها از بدن محافظت کنند، باید مشخص کرد که چه سطحی از پادتن برای جلوگیری از ابتلای دوباره به کووید 19 مورد نیاز است بنابراین حتی افرادی که قبلاً به کووید 19 مبتلا شده اند، هم می توانند و باید از واکسن کووید 19 استفاده کنند.

من اخیراً به کووید 19 مبتلا شدم. آیا می توانم واکسن بزنم ؟

بله، برای دوز اول می توانید 4 هفته بعد از مشخص شدن اولین علائم یا مثبت شدن تست، اقدام به تزریق واکسن کنید. برای دوز دوم باید دوره قرنطینه را کامل کنید و بعد واکسن را تزریق کنید. معمولاً دوره قرنطینه، 10 روز یا ده روز به علاوه بیست و چهار ساعت، بدون هیچگونه تب و علامتی از بیماری است.

افرادی که نباید واکسن کرونا بزنن!18

نکات مهم قبل از دریافت واکسن کرونا

در صورتی که شرایط زیر را دارید، حتماً باید با پزشک خود در مورد تزریق واکسن صحبت کنید :

  • ابتلا به هر گونه آلرژی
  • تب
  • اختلالات مربوط به خونریزی
  • مصرف داروهای رقیق کننده خون
  • بیماری های مربوط به سیستم ایمنی
  • مصرف داروهایی که روی سیستم ایمنی اثرگذار است
  • بارداری یا برنامه ریزی برای بارداری
  • شیردهی