با خواستگار سمج اینگونه رفتار کنید!

10:44 - 1400/02/05
شاید شما هم درحال حاضر خواستگار سمجی دارید که نمی‌دانید که باید پاسخ وی را چه بدهید.

شاید شما هم درحال حاضر خواستگار سمجی دارید که نمی‌دانید که باید پاسخ وی را چه بدهید.در چنین زمانی شما با دو حالت روبرو هستید.اول اینکه خواستگار سمج شما شرایط خوبی برای ازدواج دارداما شما شرایط ازدواج ندارید.حالت دوم این است که خواستگار سمج شاید به علت نسبت فامیلی که دارد اصرار‌ دارد که این وصلت انجام بگیرد.در ادامه راهکارهایی را به شما ارئه‌می‌کنیم که بتوانید از پس حل کردن آن بربیایید.

برخورد صحیح با خواستگار سمج

با خودتان رو راست باشید

در ابتدا باید با خودتان رو راست باشید که آیا واقعا خواستگار را نمی‌خواهید یا خودتان هم سردر گم هستید. برای نه گفتن خود علل گوناگون و طولانی نیاورید و هر بار جواب خود را تکرار کنید. چنانچه او بیشتر دنبال چرایی هست، دنبال علت تراشی نباشید زیرا امکان دارد جواب هایی بشنود که یا عزت نفس اش زیر سوال رود یا فکر ‌کند که در آخر می‌تواند شما را راضی کند. در حقیقت به واضح ترین حالت نه بگویید.

فضا و زمان مناسب را برای جواب منفی به خواستگار پیدا کنید

مکان و زمانی را برای دادن جواب منفی به خواستگار انتخاب کنید که ساکت و آرام است و هر دو راحت هستید. پارک خلوت یا کافه ای آرام می تواند مناسب باشد. رد کردن خواستگار با پیام های متنی کار صحیحی نیست و شان هر دوی شما را پایین می آورد.

به ویژه اگر وی برای شما وقت گذاشته است و همیشه با شما برخوردی محترمانه داشته است، این ارزش را دارد که در یک ملاقات رودر رو با وی صحبت کنید. صحبت رو در رو به شما این امکان را می دهد که با استفاده از تن صدا، لحن بیان و حرکات صحیح بدن، مانع سوءتفاهم شوید. در جواب نه دادن واضح باشید و با پرداختن به جزئیات و کوشش برای توجیه خود او را به سوءتفاهم نیاندازید و به او امید ندهید.

برای «نه» گفتن از خودتان مایه بگذارید

بعضی وقتها هیچ راهی به جز «نه» گفتن وجود ندارد. در این صورت بهترین کار این است که این ارتباط را تا جایی که امکان دارد کم کنید. هر چه زودتر جواب نه را به طرف روبرو یتان بدهید تا هر دو نفرتان سریعتر به زندگی معمولی تان بازگردید و انرژی خود را صرف پیدا کردن فردی کنید که نیازها و خواسته های بیشتری از شما را برآورده می کند.

شخصیت خواستگار را تحقیر نکنید

در این شرایط آن‌چه که بیش از همه چیز باید رعایت و به آن توجه شود، رعایت ادب و احترام است. قرار نیست اگر جواب شما به فرد مقابل منفی است، حرمت و شخصیت وی شکسته یا تحقیر شود. اگر از تصمیم‌تان مطمئن هستید، جواب منفی به خواستگار بهتر است به صورت کلی و بدون ذکر جزئیات و توسط یک بزرگتر به خانواده طرف مقابل داده شود.

ویژگی های مثبت او را بیان کنید

بعضی از خواستگارها روحیه حساسی دارند و نمی توانند به راحتی جواب نه را هضم کنند. جواب نه شنیدن راحت نیست و مرد حس می کند دوست داشتنی نبوده است. در این صورت، تلاش کنید ویژگیهای مثبت او را در آغاز کلام بیان کنید و در آخر با ذکر این جمله که «شما مرد خوبی هستید، ولی معیارهای من تفاوت دارد/فکر نمی کنم با هم تفاهم داشته باشیم.»، جواب نه بدهید.

به او امید الکی ندهید

چنانچه می‌دانید که نسبت به خواستگارتان علاقه‌ای ندارید نباید به او امید الکی و واهی بدهید و بگویید که درباره درخواستش فکرمی‌کنید و بعدا پاسخ را به او می‌دهید. بسیاری از اشخاص در چنین زمانی چنین جواب هایی به درخواست خواستگار خود می‌دهند که اصلا صحیح نیست.

بعضی از اشخاص در گفتن پاسخ نه تردید دارند زیرا می‌ترسند که مبادا با این کار سبب ناراحت شدن و رنجاندن طرف مقابل شوند. هنگامی که در دادن پاسخ به خواستگار خود تردید می‌کنید با این کار سبب ‌می‌شوید که طرف مقابلتان که به شما علاقه‌دارد چنین فکر کند که شما دچار سردرگمی شده‌اید و آن را بعنوان نشانه رضایت شما برداشت ‌می‌کند.

خداحافظی به سبک متشخص ها

چنانچه می خواهید یک پایان خوب به وجود بیاورید و مانند یک انسان متشخص به طرف مقابل نه بگویید، قدری خصوصیت های مثبت او را تحسین کنید.

در ذهن تان لیستی از نقاط قوت او را مرور کنید و زمان «نه» گفتن، با اشاره به همه آن ها برایش توضیح دهید که باز هم می تواند شانس عاشق شدن و دوست داشته شدن را داشته باشد و این جواب به معنای بد بودن یا ناتوان بودن او نیست.

بهتر است گاهی در همان جلسه نخست مخالفت خود را اعلام کنید. به طور حتم تحمل ناراحتی شنیدن جواب نه، بسیار آسان تر از تحمل سختی های ازدواج ناموفق است.