قیمت دلار | قیمت دلار در صرافی ها

سقوط آزاد قیمت دلار | قیمت دلار در بازار امروز سه شنبه 22 فروردین ماه

در تابلوی معاملاتی مرکز مبادله ارز و طلای ایران، امروز سه‌شنبه ۲۲ فروردین ماه قیمت هر اسکناس دلار ۴۱هزار و ۴۹۲ تومان و نرخ حواله دلار ۳۷هزار و ۷۲۰ تومان اعلام شد.

قیمت دلار در ایران بسیار متغیر است و به شدت تحت تأثیر عواملی مانند تحریم‌های بین‌المللی و سیاست‌های دولت قرار دارد. در چند سال گذشته، قیمت دلار در ایران به شدت در حال تغییر است. در سال ۲۰۱۸، قیمت دلار حدود ۴۲ هزار تومان بود اما در سال ۲۰۲۳ به بیش از ۲۰۰ هزار تومان رسیده است که این تغییرات قابل توجهی در بازار ارز ایران را نشان می‌دهد. عوامل اصلی تأثیرگذار بر روند صعودی قیمت دلار در ایران شامل تحریم‌های بین‌المللی، افزایش نرخ تورم و نیز مشکلات داخلی در اقتصاد کشور هستند. به علاوه، سیاست‌های اقتصادی دولت نیز می‌تواند بر روند قیمت دلار در کشور تأثیرگذار باشد. به عنوان مثال، کاهش یا افزایش نرخ ارز، اعمال محدودیت‌هایی بر روی خرید و فروش ارز و یا تغییرات در سیاست‌های پولی و نظام بانکی ممکن است تأثیرگذار باشد. همچنین، قیمت دلار در کشور ممکن است تحت تأثیر عوامل خارجی قرار گیرد. بازار بین‌المللی ارز، تغییرات در نرخ ارزهای دیگر و یا سیاست‌های دولت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی نیز می‌تواند بر روند قیمت دلار در ایران تأثیرگذار باشد.

در تابلوی معاملاتی مرکز مبادله ارز و طلای ایران، امروز سه‌شنبه ۲۲ فروردین ماه قیمت هر اسکناس دلار ۴۱هزار و ۴۹۲ تومان و نرخ حواله دلار ۳۷هزار و ۷۲۰ تومان اعلام شد.

بر اساس معاملات بازار مبادله ارز و طلای ایران، قیمت هر اسکناس دلار امروز (سه‌شنبه ۲۲ فروردین ماه) با افزایش نسبت به روز گذشته، ۴۱ هزار و ۴۹۲ تومان و قیمت حواله دلار ۳۷ هزار و ۷۲۰ تومان اعلام شد.

قیمت دلار امروز در صرافی های رسمی

کانون صرافان نیز نرخ امروز دلار را ۴۲ هزار و ۶۶۶ تومان برای خرید و ۴۳ هزار و ۹۳ تومان برای فروش قیمت گذاری کرده است که نسبت به روز گذشته تغییری نداشته است.

قیمت درهم و قیمت یورو در بازار متشکل ارزی

در تابلوی معاملاتی مرکز مبادلات ارزی در روز جاری، نرخ اسکناس یورو نیز نسبت به دیروز افزایش یافته و ۴۵ هزار و ۳۶۲ تومان، و نرخ حواله یورو ۴۱ هزار و ۲۳۸ تومان اعلام شده است.

همچنین در مرکز مبادله ارز و طلا، نرخ اسکناس درهم با افزایش نسبت به دیروز ۱۱ هزار و ۲۹۸ تومان و نرخ حواله درهم نیز ۱۰ هزار و ۲۷۱ تومان اعلام شده است.

قیمت دلار باثبات خواهد ماند

علی طباطبایی کارشناس اقتصادی با اشاره به حفظ محدوده قیمت دلار در روند فعلی به تجارت‌نیوز گفت:«دلار نه خیلی بالا خواهد رفت و نه خیلی پایین می‌آید. به نظرم این اسکناس آمریکایی تقریبا باثبات خواهد ماند.»

وی با اشاره به اخبار مساعد سیاسی در روزهای اخیر خاطرنشان کرد:« با توجه به رویدادهای سیاسی که در کشور در حال وقوع است افزایش قیمت دلار را در کوتاه مدت پیش‌بینی نمی‌کنم هر چند نزول سنگینی را نیز شاهد نخواهیم بود.»

وی پیش از این نیز به روند مذاکرات برجام اشاره کرده بود که در صورت عدم موفقیت ایران دلار قیمت‌های بالای ۴۸ هزار تومان را نیز خواهد دید.

طباطبایی افزود: «مذاکرات موفقیت آمیز برجام و موضوع توافق، وزنه سنگینی بر تعیین و تکلیف قیمت دلار است در صورت انجام توافق می‌توان امید داشت تا یک سال آینده این اسکناس آمریکایی به محدوده زیر ۳۳ تا ۳۴ هزار تومان برگردد در غیر این صورت در کانال فعلی نوسان خواهد داشت.»

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه بازار ساز در بازار نقش دارد و بیشتر روی کف سازی‌ها نقش‌آفرینی می‌کند خاطرنشان کرد:«در حال حاضر سیاست بانک مرکزی جمع‌آوری نرخ‌های متعدد از بازار و نزدیکی قیمت دلار نیما و مبادله‌ای به یکدیگر است.»

درهم کانال عوض کرد

گفتنی است در روزهای گذشته برخی از تحلیلگران بازار ارز برگشت دلار به کانال چهارم را دور از ذهن می‌دانستند؛ این در حالی است که در معاملات بازار آزاد برای لحظاتی پیش از بسته شدن معاملات، اسکناس آمریکایی کانال ۴۰ هزار تومان را لمس کرد؛ اما در کف کانال پنجم معاملات بسته شد.

بازارهای همسایه اما روند متفاوتی با دلار تهران داشتند و کمی گران شدند. دلار هرات با افزایش ۱۵۰ تومانی نسبت به دیروز با قیمت ۵۰ هزار و ۷۵۰ تومان معامله شد. دلار سلیمانیه به کانال پنجم برگشت و با قیمت ۵۰ هزار و ۸۰ تومان معامله شد. درهم امارات اما کاهش قیمت داشت و به کانال ۱۳ هزار تومانی برگشت. در لحظه نگارش این گزارش درهم امارات با قیمت ۱۳ هزار و ۹۵۰ تومان معامله می‌شود.