مقایسه امنیت iOS و اندروید؛ آیا آیفون از گوشی‌های اندروید امن‌تر است؟

14:00 - 1401/06/16
مقایسه امنیت iOS و اندروید به عوامل زیادی ازجمله متن‌باز یا بسته‌بودن، به‌روزرسانی و از همه مهم‌تر نوع تعامل کاربر بستگی دارد؛ اما برنده‌ کدام است؟
مقایسه-امنیت-iOS-اندروید؛-آیا-آیفون-گوشی‌های-اندروید-امن‌تر-است؟-

مقایسه‌ی آیفون و گوشی‌های اندروید به‌طورکلی، یکی از موضوع‌های جذابی تلقی می‌شود که هر چقدر ادامه پیدا کند، تمام نمی‌شود. در این بین، حتی بعضی از افراد شاید بر این عقیده باشند که مقایسه آیفون و گوشی اندرویدی مصداق بارز اصطلاح انگلیسی «Comparing apples to oranges» محسوب می‌شود که معنای آن مقایسه‌ی دو چیز از یک خانواده اما، اساساً متفاوت است.

با اینکه هردو این پلتفرم‌ها در خانواده‌ی سیستم‌عامل‌ها قرار می‌گیرند؛ اما تفاوت پایه‌ای دارند و هرکدام نقاط ضعف و قوّت خاص خود را دارند و قابلیت‌ها و امکاناتی را برای کاربران فراهم می‌کنند که در نهایت یک هدف دارند و آن ایجاد رفاه برای انجام امور است.

بنابراین، برای مقایسه‌ی گوشی آیفون و گوشی اندروید، بهتر است روی یک معیار متمرکز شویم تا احتمال نتیجه‌گیری اشتباه کاهش یابد. با توجه به این مسئله، در ادامه قصد داریم به مقایسه‌ی ایمنی گوشی آیفون و گوشی اندروید بپردازیم.

اغلب در بحث مقایسه آیفون و گوشی اندروید یکی از گزاره‌هایی که قطعاً شنیده‌اید این است که آیفون در مقایسه با گوشی اندرویدی ایمنی بیشتری دارد. اما، آیا این ادعا صحت دارد؟ چه عواملی برای دستیابی به این نتیجه‌گیری ارزیابی شده‌اند؟ با زومیت همراه باشید تا پاسخ این پرسش‌ها را دریابیم.

فناوری و امنیت

مقایسه امنیت iOS و اندروید؛ آیا آیفون از گوشی‌های اندروید امن‌تر است؟1

با پیشرفت روزافزون فناوری، حملات سایبری نیز پیچیده‌تر و خطرناک‌تر شده‌اند. از سویی دیگر، گوشی‌های هوشمند تبدیل به ابزاری شدند که بدون استفاده از آن‌ها نمی‌توان بسیاری از کارهای روزمره را به‌سرانجام رساند یا حداقل باید وقت بیشتری را برای انجام کارها صرف کرد. برای مثال، نقل‌وانتقال وجه اکنون با چند لمس ساده و با استفاده از شماره‌ی روی کارت بانکی قابل انجام است و دیگر ضرورتی ندارد حتماً به دستگاه خودپرداز برای انجام این کار مراجعه شود.

از‌این‌رو، گوشی‌های هوشمند امروزه حاوی رمزهای عبور، اطلاعات حساب بانکی، عکس‌ها و سایر داده‌های حساسی هستند که در زمان نفوذ امنیتی ممکن است دردسترس مجرمان سایبری قرار بگیرد.

بنابراین، افراد برای جلوگیری از دسترسی احتمالی مهاجمان به اطلاعات حساس و حفاظت از آن‌ها بهتر است در قدم اول مطمئن‌ترین سیستم‌عامل موبایل ممکن را انتخاب کنند. بدین ترتیب، باید تمام مزایا و معایب سیستم‌های عامل موجود اعم از iOS و اندروید، براساس نیاز کاربر و انتظاری که از کاربری آن دارد، سبک‌سنگین شوند تا بتوان با آگاهی از نقاط ضعف و قدرت آن‌ها نسبت به ایمنی آن‌ها آگاهی به‌دست آورد و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کرد.