آشپزی / غذاهای سنتی خوشمزه

تا حالا کباب حسینی با گوشت چرخ کرده درست کردی؟ پس بیا که دستور پخت این غذای خوشمزه رو برات گذاشتم + عکس

14:19 - 1401/07/13
کباب حسینی از غذاهای معروف استان اصفهان است که با دستورها و مواد متنوعی درست می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه کباب حسینی با گوشت چرخ کرده در ادامه با ما همراه باشید.
مواد لازم برای ۴ نفر
گوشت چرخ کرده ۴۰۰ گرم
پیاز ۲ عدد متوسط
گوجه فرنگی ۴ عدد
فلفل دلمه ای ۱ عدد
سیر ۳ حبه
نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار کافی
رب گوجه فرنگی ۱ قاشق غذاخوری

طرز تهیه کباب حسینی با گوشت چرخ کرده

مرحله اول

برای تهیه کباب حسینی با گوشت چرخ کرده ابتدای کار گوشت گوسفندی را به تکه های کوچک خرد می کنیم، سپس درون چرخ گوشت می ریزیم و درون یک کاسه مناسب چرخ می کنیم. در ادامه پوست یکی از پیازها را جدا می کنیم و می شوییم.

مرحله دوم

حالا پیاز را با دندانه های ریز رنده، رنده می کنیم، سپس به همراه نمک، فلفل سیاه و زردچوبه به گوشت چرخ کرده اضافه می کنیم و پس از آن ورز می دهیم تا مواد ترکیب و یکدست شوند. در ادامه روی کاسه را با سلفون می پوشانیم.

مرحله سوم

در این مرحله مخلوط گوشت چرخ کرده را درون یخچال قرار می دهیم، سپس اجازه می دهیم به مدت ۱ ساعت استراحت کند تا مزه ها با هم تلفیق شوند. در ادامه گوجه فرنگی ها را می شوییم، سپس پوست آنها را جدا می‌کنیم.

مرحله چهارم

در این مرحله گوجه فرنگی ها را به تکه‌های کوچک تقسیم می کنیم، سپس درون غذاساز می ریزیم. در ادامه فلفل دلمه ای ها را می شوییم، سپس به تکه های کوچک تقسیم می کنیم و به غذاساز اضافه می کنیم.

مرحله پنجم

حالا پوست سیر ها را جدا می کنیم، سپس به همراه نمک، فلفل سیاه و زردچوبه درون غذاساز می ریزیم و میکس می کنیم تا مواد کاملا پوره شوند. در ادامه پوست پیاز باقی مانده را جدا می کنیم، سپس می شوییم و به صورت نگینی ریز خرد می کنیم.

مرحله ششم

در این مرحله یک تابه مناسب روی حرارت ملایم قرار می دهیم، سپس مقداری روغن مایع به آن اضافه می کنیم. در ادامه پیاز را اضافه می کنیم، سپس تفت می دهیم تا پیاز طلایی شود و پس از آن رب گوجه فرنگی را به پیاز اضافه می کنیم.

مرحله هفتم

در این مرحله رب گوجه فرنگی را تفت می دهیم تا بوی خامی آن گرفته شود و رنگ آن باز شده و به طور کامل سرخ شود. در ادامه مخلوط پوره گوجه فرنگی و فلفل دلمه ای را به رب گوجه فرنگی سرخ شده اضافه می کنیم.

مرحله هشتم

حالا سس را تفت می دهیم، سپس اجازه می دهیم سس روی حرارت بماند تا سرخ شود و روغن بیندازد. در ادامه پس از گذشت ۱ ساعت مایه کباب را از یخچال خارج می کنیم و مجددا ورز می دهیم تا منسجم شود.

مرحله نهم

در این مرحله یک تابه مناسب روی حرارت ملایم قرار می دهیم و مقداری روغن مایع به آن اضافه می کنیم، سپس اجازه می دهیم روغن به خوبی گرم شود. در ادامه مقداری از مایه کباب بر می داریم و به شکل دلخواه فرم می دهیم.

مرحله دهم

تمام مایه کباب را به همین صورت آماده می کنیم، سپس درون تابه قرار می دهیم و کمی تفت می دهیم تا سرخ شوند. در ادامه کباب های سرخ شده را از تابه خارج می کنیم، سپس درون مخلوط سس پوره گوجه فرنگی قرار می دهیم.

مرحله یازدهم

پس اجازه می دهیم کباب ها درون سس بمانند تا کاملا پخته شده، و سس به خوردشان برود. در ادامه پس از گذشت ۳۰ دقیقه حرارت را خاموش می کنیم و کباب حسینی را به همراه نان تازه سرو می‌کنیم. نوش‌‌جان